Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Proiecte Europene

buton proiecte europene

EU4Business

eu4business

Iaz Batal

banner iazbatal fazare

Protecția consumatorilor

InfoCons

Serviciul de urgență 112

112 logo

Calendarul evenimentelor

<<  Decembrie 2022  >>
 Lu  Ma  Mi  Jo  Vi  Sâ  Du 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Urmatoarele evenimente:

No current events.

Bilete online

buton teatrul national

Salvați copiii

salvati-copiii-logo

Autoritatea Națională Turism

banner aut nat.fw

SIS II

sis2 

Wikipedia:

wikipedia
 SPORT

Baschet
Handbal
Volei
Popice


 

 

     Primăria Tîrgu Mureș a fost vineri, 31 iulie 2015, gazda unei conferințe de presă, ai cărei amfitrioni au anunțat startul unor competiții sportive de amploare la Tîrgu Mureș. ”În perioada 1-2 august 2015, va avea loc la Tîrgu Mureş, Campionatul Naţional de Triatlon, competiţie la care sunt aşteptaţi să participle aproximativ 200 de concurenţi. Evenimentul, în cadrul căruia se vor desemna Campionii Naţionali ai României la Triatlon, se va desfăşura pe durata a două zile de competiţii, pe malul Mureşului - strada Insulei şi programează 6 starturi diferite: seniori open; juniori: 16–19 ani; cadeţi: 13–15 ani; amatori (Age Group - pe categorii de vârstă): ştafetă mixtă ( 2 baieţi şi 2 fete); copii: 9, 10, 11 şi 12 ani – fete şi baieţi.”, a declarat Peter Kloss, secretarul general al Federației de Triatlon. Totodată, în perioada 5 - 9 august 2015, Clubul Sportiv Pegasus Tîrgu Mureş , împreună cu Primăria Municipiului Tîrgu Mureş, organizează o tabără de handball ”MiniHand 2015” dedicată copiilor care iubesc acest sport. ”Peste 200 de tineri handbalişti vor avea prilejul să joace handbal, să se antreneze şi să socializeze în cele 4 zile, alături de colegii lor handbalisti sosiţi din Ungaria şi Serbia. Alături de echipele din România vor participa şi două cluburi din Ungaria – fiecare cu 2 echipe înscrise, din oraşele Budaors şi Erd şi o echipă din Serbia. Prin acest proiect se încearcă atragerea tinerilor către sport, în special către handbal, ramură sportivă la care România a excelat de-a lungul istoriei.”, a declarat Haidu Sebastian – Asociația Sportivă Pegasus Tîrgu Mureș.

În perioada 23 - 29 august 2015, oraşul nostru va fi gazda unui eveniment internaţional dedicat tinerilor baschetbalişti. Clubul Sportiv Gladius, alături de Primăria Municipiului Tîrgu Mureş, a reuşit să atragă în oraşul nostru organizarea unui Camp internaţional de baschet. ”Tîrgu Mureş International Basketball Camp este la prima ediţie şi speră să devină o tradiţie. Conceptul este dezvoltat în România de PRO Basketball Academy în parteneriat cu Federaţia Română de Baschet, până acum, doar capitala Bucureşti a fost gazda unui eveniment similar, la noi în ţară. Sunt aşteptaţi să participle aproximativ 100 de copii şi tineri cu vârste sub 18 ani, de îndrumarea cărora se va ocupa un staff format din antrenori internaționali”, a opinat Pora Vlad - Asociatia Sportivă Gladius. Totodată, în zilele de 1-2 august vom fi gazda Campionatelor Naționale de Lupte pe echipe, categoria Seniori. ”Evenimentul este organizat în parteneriat cu Ministerul Tineretului și Sportului, Federația Romană de Lupte și Clubul Sportiv Mureșul. Sperăm că acest Campionat Național de Lupte pe echipe, SuperLiga Seniori să fie un succes, mulțumim autorităților pentru sprijin”, a declarat Simon Laszlo - CS Mureșul. Prezent la conferința de presă, viceprimarul municipiului, Claudiu Maior a declarat: ”Cele patru evenimente de amploare, pe care Tîrgu Mureșul le va găzdui în luna august, nu pot decât să ne aducă satisfacție. Putem spune că transformăm Tîrgu Mureșul în capital sportului. Fac un apel și către celelalte cluburi, dar și către alte ramuri sportive, spre exemplu, îi așteptăm pe împătimiții tenisului, care se pot desfășura pe terenurile amenajate de Primăria Municipiului în incinta Complexului Weekend. Doresc, nu în ultimul rând să îi felicit pe organizatorii celor patru mari evenimente care vor debuta la Tîrgu Mureș și să îi asigur de tot sprijinul Primăriei.”

 

Biroul de presă al primăriei

 

         

 

 

 

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com


Inapoi
buton MOL
buton masuri covid19
buton dfltgm
buton prog sitpf

Noutăți

BP
buton birou unic
buton parcare
buton prog acte identitate online
buton prog casatorii online2
buton prog transc online2
buton recomandari sezon estival
buton harta targu mures
buton program transport local

Posturi vacante

buton posturi vacante

Proiecte. Strategii

Banner planificare strategica
Banner SIPOCA
Banner POCA
BannerMyCity - RO3
Concurs AMSP3
buton strategia smart city
buton plan mobilitate urbana
buton sidu
buton calea verde
buton paed
buton gal
buton orasul eco
buton plan urbanistic general
buton puzcp
buton atelier urban peisagistica
buton proiectele orasului
buton digital mures
buton cetatea medievala

Secțiune RUTI conform SNA

banner anticor.fw 

Rețele sociale

FacebookTwitterYoutube

Vizitatori

Azi:66
Ieri:1296
Săptămânal:7942
Lunar:12037
Toate4376881