Calendarul evenimentelor

<<  Iulie 2020  >>
 Lu  Ma  Mi  Jo  Vi  Sâ  Du 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Urmatoarele evenimente:

No current events.

Oraș Digital European

banner orasdigital

Program operațional

proiecttgms

Bilete on-line

teatru

Ordine și siguranță

180x150

Salvați copiii

salvati-copiii-logo

Autoritatea Națională Turism

banner aut nat.fw

SIS II

sis2 

e-Romania

sis2 

Wikipedia:

wikipedia
 SPORT

Baschet
Handbal
Volei
Popice

Mărime text:

 

 

     Primăria Tîrgu Mureș a fost vineri, 31 iulie 2015, gazda unei conferințe de presă, ai cărei amfitrioni au anunțat startul unor competiții sportive de amploare la Tîrgu Mureș. ”În perioada 1-2 august 2015, va avea loc la Tîrgu Mureş, Campionatul Naţional de Triatlon, competiţie la care sunt aşteptaţi să participle aproximativ 200 de concurenţi. Evenimentul, în cadrul căruia se vor desemna Campionii Naţionali ai României la Triatlon, se va desfăşura pe durata a două zile de competiţii, pe malul Mureşului - strada Insulei şi programează 6 starturi diferite: seniori open; juniori: 16–19 ani; cadeţi: 13–15 ani; amatori (Age Group - pe categorii de vârstă): ştafetă mixtă ( 2 baieţi şi 2 fete); copii: 9, 10, 11 şi 12 ani – fete şi baieţi.”, a declarat Peter Kloss, secretarul general al Federației de Triatlon. Totodată, în perioada 5 - 9 august 2015, Clubul Sportiv Pegasus Tîrgu Mureş , împreună cu Primăria Municipiului Tîrgu Mureş, organizează o tabără de handball ”MiniHand 2015” dedicată copiilor care iubesc acest sport. ”Peste 200 de tineri handbalişti vor avea prilejul să joace handbal, să se antreneze şi să socializeze în cele 4 zile, alături de colegii lor handbalisti sosiţi din Ungaria şi Serbia. Alături de echipele din România vor participa şi două cluburi din Ungaria – fiecare cu 2 echipe înscrise, din oraşele Budaors şi Erd şi o echipă din Serbia. Prin acest proiect se încearcă atragerea tinerilor către sport, în special către handbal, ramură sportivă la care România a excelat de-a lungul istoriei.”, a declarat Haidu Sebastian – Asociația Sportivă Pegasus Tîrgu Mureș.

În perioada 23 - 29 august 2015, oraşul nostru va fi gazda unui eveniment internaţional dedicat tinerilor baschetbalişti. Clubul Sportiv Gladius, alături de Primăria Municipiului Tîrgu Mureş, a reuşit să atragă în oraşul nostru organizarea unui Camp internaţional de baschet. ”Tîrgu Mureş International Basketball Camp este la prima ediţie şi speră să devină o tradiţie. Conceptul este dezvoltat în România de PRO Basketball Academy în parteneriat cu Federaţia Română de Baschet, până acum, doar capitala Bucureşti a fost gazda unui eveniment similar, la noi în ţară. Sunt aşteptaţi să participle aproximativ 100 de copii şi tineri cu vârste sub 18 ani, de îndrumarea cărora se va ocupa un staff format din antrenori internaționali”, a opinat Pora Vlad - Asociatia Sportivă Gladius. Totodată, în zilele de 1-2 august vom fi gazda Campionatelor Naționale de Lupte pe echipe, categoria Seniori. ”Evenimentul este organizat în parteneriat cu Ministerul Tineretului și Sportului, Federația Romană de Lupte și Clubul Sportiv Mureșul. Sperăm că acest Campionat Național de Lupte pe echipe, SuperLiga Seniori să fie un succes, mulțumim autorităților pentru sprijin”, a declarat Simon Laszlo - CS Mureșul. Prezent la conferința de presă, viceprimarul municipiului, Claudiu Maior a declarat: ”Cele patru evenimente de amploare, pe care Tîrgu Mureșul le va găzdui în luna august, nu pot decât să ne aducă satisfacție. Putem spune că transformăm Tîrgu Mureșul în capital sportului. Fac un apel și către celelalte cluburi, dar și către alte ramuri sportive, spre exemplu, îi așteptăm pe împătimiții tenisului, care se pot desfășura pe terenurile amenajate de Primăria Municipiului în incinta Complexului Weekend. Doresc, nu în ultimul rând să îi felicit pe organizatorii celor patru mari evenimente care vor debuta la Tîrgu Mureș și să îi asigur de tot sprijinul Primăriei.”

 

Biroul de presă al primăriei

 

         

 

 

 

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com


Inapoi

buton MOL

buton bike track2

buton QA COVID19

Proiecte Europene

buton proiecte europene

Iaz Batal

banner iazbatal fazare

Noutăți

buton parcare
buton taxe impozite3
buton prog sitpf
buton prog acte identitate online
buton prog casatorii online2
buton prog transc online2
mobilepay.fw
taxe_online1
arta3d
banner_harta
ban siletina
locuri de munca

Proiecte. Strategii

Banner planificare strategica
Banner SIPOCA
Banner POCA
BannerMyCity - RO3
plan mobilitate
banner sidu.fw
banner calea verde
banner paed1.fw
grupul de actiune
banner_proiecte1
Digital Mures
Oras ECO
banner_pug
banner_arh
banner iaz.fw

S N A 2016 - 2020

banner anticor.fw 

Rețele sociale

FacebookTwitterYoutube

Vizitatori

Azi:525
Ieri:947
Săptămânal:6552
Lunar:3789
Toate3155297