Calendarul evenimentelor

<<  Iulie 2019  >>
 Lu  Ma  Mi  Jo  Vi  Sâ  Du 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Urmatoarele evenimente:

No current events.

Oraș Digital European

banner orasdigital

Program operațional

proiecttgms

Bilete on-line

teatru

Ordine și siguranță

180x150

Salvați copiii

salvati-copiii-logo

Autoritatea Națională Turism

banner aut nat.fw

Mărime text:

 

Primarul municipiului, dr. Dorin Florea, a participat joi, 24 mai, în calitate de invitat de onoare – alături de ex-prefectul de Mureş, dr. Marius Paşcan – la deschiderea celei de a XII-a ediţii a Festivalului Naţional „Lucian Blaga”, eveniment găzduit de Aula Magna a Universităţii „Petru Maior”.

Festivalul, organizat de Societatea Scriitorilor Mureşeni şi Editura Ardealul, în parteneriat cu Primăria Tîrgu-Mureş, Consiliul Judeţean Mureş, Universitatea „Petru Maior” – Facultatea de Ştiinţe şi Litere – este structurat pe secţiunile: literatură, filozofie, respectiv comunicare şi cunoaştere pluridisciplinară şi se desfăşoară în perioada 23 – 28 mai 2012. Ediţia din acest an se bucură de prezenţa dlui acad. prof. univ. dr. Alexandru Surdu, preşedintele secţiei de filozofie a Academiei Române, alături de reprezentanţi ai mediului academic mureşean şi naţional.

Adresându-se celor prezenţi, primarul municipiului, dr. Dorin Florea, a afirmat:

Organizarea, la Tîrgu-Mureş a unor manifestări ştiinţifice, culturale, artistice de anvergură naţională dovedeşte, dacă mai era nevoie, faptul că oraşul nostru posedă o „carte de vizită” incontestabilă, rod al unui renume câştigat de-a lungul timpului prin consecvenţa cu care îşi susţine şi îşi promovează valorile.

           Faptul că municipiul nostru găzduieşte această prestigioasă manifestare culturală ne onorează şi ne obligă în acelaşi timp. Faptul că ea are loc în avanpremiera Zilelor Târgumureşene este o garanţie în plus că sărbătoarea cea mai importantă a oraşului este plasată sub bune auspicii, într-o ambianţă de nobilă efervescenţă spirituală, caracteristică, de altfel, mediului intelectual, academic şi educaţional mureşean.

Le urez succes participanţilor şi îi felicit pe organizatori, convins de seriozitatea şi profesionalismul celor implicaţi în buna desfăşurare a acestui veritabil forum de idei care, prin diversitatea şi profunzimea abordărilor, prin pasiune şi creativitate, prin aplecarea spre esenţe, sporeşte frumuseţea şi atractivitatea oraşului nostru, plasându-l, confortabil, pe traiectoria multiculturalităţii”.

            Au rostit alocuţiuni: prof. univ. dr. Călin Enăchescu – Rectorul Universităţii „Petru Maior”, prof.univ. dr. Cornel Sigmirean – Preşedintele Senatului Universităţii, prof. univ. dr. Iulian Boldea – Decanul facultăţii de Ştiinţe şi Litere, lector univ. dr. Eugeniu Nistor – directorul – fondator al Festivalului, lector dr. Marius Paşcan.    

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com


Inapoi

Data și ora

Miercuri, 17 Iulie 2019
16:20:23

Noutăți

buton parcare
buton taxe impozite3
buton prog sitpf
buton prog acte identitate online
buton prog casatorii online2
buton prog transc online2
mobilepay.fw
taxe_online1
arta3d
ban_webcam
banner_harta
ban siletina

 

Proiecte. Strategii

Banner SIPOCA
Banner POCA
BannerMyCity - RO3
plan mobilitate
banner sidu.fw
banner calea verde
banner paed1.fw
grupul de actiune
banner_proiecte1
Digital Mures
Oras ECO
banner_pug
banner_arh
banner iaz.fw
banner iaz.fw
locuri de munca

SIS II

sis2 

S N A 2016 - 2020

banner anticor.fw 

e-Romania

sis2 

Wikipedia:

wikipedia

Rețele sociale

FacebookTwitterYoutube

Vizitatori

Azi:605
Ieri:879
Săptămânal:2467
Lunar:12880
Toate2808240