Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Uniós projektek

buton proiecte europene

Proiecte PNRR

buton pnrr

POIM 2014 - 2020

buton poim

EU4Business

eu4business

Zagytározó

banner iazbatal fazare

Fogyasztóvédelem

InfoCons

112-es segélzhívó szám

112 logo

Ziua informării preventive

ziua inform preventive

fiipregatit.ro

fiipregatit.ro

Eseménynaptár

<<  Április 2024  >>
 H  K  Sz  Cs  P  Sz  V 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Urmatoarele evenimente:

No current events.

Online jegyek

buton teatrul national hu

Mentsük meg a gyerekeket!

salvati-copiii-logo

Országos Turisztikai Hatóság

banner aut nat.fw

SIS II

sis2 

Wikipedia:

wikipedia_hu


Dorin Florea, Marosvásárhely polgármestere:

Romániának olyan programra van szüksége, amely tartalmat ad a „polgárközeli közigazgatás” jeligének

 

 

     Dr. Dorin Florea, Marosvásárhely polgármestere a közvélemény tudomására hozza, hogy a köztisztségviselők jogállására vonatkozó törvény módosítását célzó tervezeten dolgozik, amelyet 2014. szeptember 6-án, szombaton mutatnak be a Brassóban sorra kerülő Helyi Választott Képviselők Közgyűlésén.

     A program egyik fő pontja a közigazgatás reformja, kiemelten a polgármester-választásra: „1996 óta dolgozom a helyi közigazgatásban, s meggyőződésem, hogy lennie kell egy jobboldali, világos, határozott programnak, amelynek alapján végig lehessen vinni a mandátumot. Egy olyan programnak, amely tartalmat ad a „polgárközeli közigazgatás” jeligének, amely azonban jelenleg, sajnos, nem így történik”, jelentette ki az elöljáró. A Dorin Florea polgármester kezdeményezte project négy fő pontot foglal magába:

 

1.A polgármester megválasztása. Az eljárás célja felkészíteni a helyi közigazgatást arra, hogy képessé váljon a reális decentralizáció, és végül a regionalizálás megvalósítására. Konkrétan, a polgármester-választás során a „bárki megválasztható” szlogent a „bárki megválasztható a törvénynek megfelelően” jelszóval kell helyettesíteni, ugyanakkor számos kritériumot kell megfogalmazni (felsőfokú tanulmányok stb.), hiszen ismeretesek olyan esetek, amikor a polgármesterek írástudatlanok. A polgármesternek hatalmat kell adni, hogy ne legyen kénytelen kompromisszumot kötni a helyi tanácsosokkal. Ez úgy valósítható meg, hogy a polgármester konkrét, a polgárok javaslatai alapján kialakított programmal száll versenybe egy mandátum idejére, amelynek megvalósításában nem gátolhatják folyamatosan az alpolgármesterek, helyi tanácsosok, nemkormányzati szervezetek, minisztériumok, társaságok, önálló ügyvitelű vállalatok, attól függően, hogy melyik hogyan értelmezi a közigazgatást. A polgármesternek a helyi tanácsosok felével kellene tisztségbe lépnie, hogy körülvehesse magát az általa kiválasztott, átlátható módon megnevezett szakértőkkel. A polgármestert két választási fordulóban kell megválasztani, a polgárokat pedig érdekeltté kell tenni abban, hogy részt vegyenek a szavazáson és megválasszák elöljárójukat. A polgármesternek – a költségvetés jóváhagyása után – meg kell állapítania a bérezési kategóriákat, hogy megfelelő javadalmazást biztosítson a szakértők számára, hogy azok ne elkerüljék, hanem vonzónak találják a polgármesteri hivatalokkal való együttműködést. Azért, hogy a közigazgatási autonómia működjön, szükség van a törvénykezés módosítására olyan értelemben, hogy az alkalmazásokra a polgármesteri hivatalok szükségleteinek megfelelően kerülhessen sor, illetve, a dolgok megfelelő menete érdekében, a logisztikai közbeszerzéseket a helyi közigazgatás szükségleteinek megfelelően végezzék, ne központilag.

 

2.A vagyoni probléma. Szükség van arra, hogy az összes, vagyoni helyzetre vonatkozó jogszabályt összehangolják, annak érdekében, hogy a közigazgatás helyrehozhassa mindazt, ami Romániában a „rablások színterén” történt. A helyi közigazgatásokra a vagyoni kérdéseket illetően központilag teljesen barátságtalan törvénykezést kényszerítettek, lehetővé téve a különböző önálló ügyvitelű vállalatok beavatkozását, nem beszélve a közigazgatási bíróságra vonatkozó jogszabályokról, ami nagyon kedvező helyzetet teremtett a nemkormányzati szervezetek számára. Ezeket a nemkormányzati szervezeteket senki nem ellenőrzi, tönkretehetik bármely önkormányzat bármely programját, végeérhetetlen pereskedésekre kényszerítve őket, különösképpen a környezetvédelmi, erdészeti problémákban, a Natura 2000 projekt esetében.

A helyi önkormányzatokat fel kell szabadítani a csoportérdekek befolyása alól, ezáltal leegyszerűsödnének a kataszteri nyilvántartással, a minisztériumi, vállalati tulajdonnal, a hadsereg elhagyott ingatlanjaival, a megakadályozott általános urbanisztikai tervekkel kapcsolatos problémák, kisebb jelentőséggel bírna a különböző minisztériumok egyre hangsúlyosabb beleszólása a helyi dolgokba (közszállítás, környezetvédelem, vállalkozói szféra).

 

3.A helyi önkormányzatok működése. A helyi önkormányzatokat mentesíteni kell attól a primitív, középkori módon történő eljárástól, aminek az a lényege, hogy a közpénzeket kormányhatározattal, avagy egy miniszter kénye-kedve szerint utalják ki. Világos, átlátható törvényre van szükség.

 

4.A döntések. A helyi önkormányzatoknak képeseknek kell lenniük arra, hogy a polgárokat közvetlenül érintő kérdésekben döntsenek. Jelenleg a döntéshozatalban, a helyi közösség érdekében történő határozatok meghozatalában, környezetvédelmi, közszolgáltatási, közszállítási, kulturális, vállalkozási szférát érintő kérdésekben az önkormányzatokat akadályozzák.

 

Mindezeknek a kritériumoknak az alapján kell kidolgozni a választott köztisztségviselő statútumát, amely a polgármesterség esetében tiszteletreméltó, megbecsült tisztség, a „szegény, de becsületes”, zsarolható vagy politikai kompromisszumokra hajlandó polgármestermodell helyett. Nincs szükség megalázott polgármesterre és önkormányzatra. Éppen ezért a polgármesternek nem szabad szervilisnek, politikailag befolyásolhatónak lennie, hanem közérthető jogszabály-tervezetekkel elő kell készíteni a közigazgatási reformot. Csak ez vezet hatékonysághoz, nem pedig a koldusként a mindenkori kormányokhoz támogatásért rimánkodó önkormányzatok. Szükség van szakmai elemzésre ahhoz, hogy a helyi közigazgatási problémákat bátorsággal, koherensen tudjuk elemezni, tárgyalni – mondta Dorin Florea.

 

A polgármesteri hivatal sajtóirodája

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com


Vissza

Alegeri2024 hu

buton MOL hu

buton program transport local hu

buton program multianual sustinere familii

Grafic lunar colectare deseuri

buton spclep
buton spclep
buton weekend hu
seretirgumures
dastgmures hu
buton dfltgm hu
buton prog sitpf hu

Újdonságok

BP hu
buton birou unic hu
buton parcare hu
buton prog acte identitate online hu
buton prog casatorii online2 hu
buton prog transc online2 hu
buton studiu parcari2 hu
buton recomandari sezon estival hu
buton harta targu mures hu

Betöltendő állások

buton posturi vacante hu

Projektek. Stratégiák

Banner planificare strategica
Banner SIPOCA
Banner POCA
buton plan mobilitate urbana hu
buton sidu hu
buton calea verde hu
buton paed hu
buton gal hu
buton orasul eco hu
buton puzcp hu
buton plan urbanistic general hu
Concurs CIPS hu 180
Banner PtaCuzaVodaHU 180
BannerMyCity - HU3
Concurs AMSP3
buton atelier urban peisagistica hu
banner_proiecte1
Digital Mures
buton cetatea medievala hu

Secțiune RUTI conform SNA

banner anticor.fw 

Társadalmi hálózatok

FacebookTwitterYoutube

Látogatók

Ma:255
Tegnap:1347
A héten:4210
A hónapban:20537
Összesen5055549