City’us Tîrgu-Mureş s-a calificat în semifinalele Cupei României la futsal, după victoria cu 13-0 în faţa celor de la Clujana Cluj-Napoca, într-o partidă găzduită de Sala Sporturilor.

Partida a fost echilibrată doar în primele 8 minute, timp în care, fie barele porţii adverse, fie intervenţiile portarului clujean, au păstrat tabela imaculată.  Din acel minut şi până la finalul reprizei, tîrgumureşenii au punctat de 6 ori prin: Szocs (8), Murilo (14, 16, 18), Cristi Matei (17) şi Mimi Stoica (20).

Repriza a doua s-a disputat tot la poarta celor de la Clujana, iar scorul a luat proporţii. Lupu (28), Mimi Stoica (28, 29), Szocs (29), Csoma (31), Fl. Matei (31) şi R. Radu (40) au stabilit scorul final, City’us – Clujana 13-0.

O victorie fără emoţii care duce echipa campioană spre penultimul act al competiţiei şi, tot mai aproape, de a 5-a cupă consecutivă.

În celelalte jocuri din sferturi se vor întâlni:

Dunărea Turris Tr. Măgurele (Liga II) – United Galaţi – sâmbătă, 3 decembrie, ora 17, Spicom Sf. Gheorghe – ACS Od. Secuiesc – luni, 5 decembrie, ora 17.30

şi, în meciul care ne interesează direct,

LUNI – 5 DECEMBRIE – ORA 17:00

CITY’US 2 TÎRGU-MUREŞ (Liga II) – CSM FOCŞANI

Pentru prima formaţie, partida din sferturile cupei a fost ultimul joc din acest an. Nu acelaşi lucru se poate spune despre cei 6 internaţionali (Fl. Matei, Lupu, M. Stoica, Ignat, Radu şi Csoma) care vor evolua joi, 8 şi vineri 9 decembrie, în partidele amicale Serbia – România, iar în perioada 15 – 18 decembrie, vor participa la grupa a 2-a de calificare la Campionatul Mondial de Futsal, Thailanda 2012, găzduită de Sala Sporturilor Palacarelli, din localitatea Caltanissetta (Sicilia/Italia), adversarele României fiind Italia, Polonia şi Bulgaria.