City’us Tîrgu-Mureş a fost la un pas de un rezultat important în faţa campioanei Portugaliei şi a finalistei din ultima ediţie a UEFA Futsal Cup, Sporting Lisabona.

În primul meci disputant în grupa C din elite round, campioana României a pierdut, scor 3-5, în faţa echipei portugheze, după un joc în care echipa noastră ar fi meritat mult mai mult.

Din păcate, debutul jocului a fost total nefavorabil, Sporting punctând de 2 ori, prin Deo, în secunda 44 şi Joao Matos în minutul 3. După duşul rece din primele minute, City’us revine în joc şi punctează prin Ignat, în minutul 7. Au urmat minute excelente pentru tîrgumureşeni dar, Fl. Matei şi mai ales Ignat au ratat 2 ocazii importante de a adduce egalarea.

Finalul primei reprize a fost identic cu primele minute. Două greşeli în atac şi Sporting îşi măreşte avantajul prin golurile lui Joao Matos din minutul 17 şi Pedro Cary în ultimul minut de joc.

Partea a doua a jocului a fost  cea mai bună făcută de City’us în ultima perioadă. Fl. Matei, Ignat, Lupu, Csoma şi portarul Carlao în rol de play-maker îi pun la respect pe portughezi. Ignat în minutul 25 şi Răzvan Radu, în minutul 28, ultimul în urma unui superb contraatac, reduc la tăcere galeria gazdelor.

Ultimele 10 minute se joacă pe muchie de cuţit. Ratări de ambele părţi şi o posesie superioară pentru echipa noastră. City’us face o singură greşeală, în minutul 38, dar care este cea decisivă. Leitao înscrie şi stabileşte scorul final, Sporting - City’us 5-3.

Un meci foarte bun făcut de echipa noastră, dar care nu a adus mult aşteptata revanşă în faţa portughezilor.

City’us a început partida în formula: Carlao – Fl. Matei, Lupu, Ignat şi Csoma. Au mai jucat: Nicuşan, C. Matei, Mimi Stoica, R. Radu şi Szocs.

În celălalt meci al grupei, ETO Gyor a învins cu 9-2 pe Iberia Star Tbilisi, într-un meci ciudat, în care, campioana Ungariei a avut o posesie a mingii neglijabilă, dar a punctat pe contraatac, aproape toate ocaziile avute.